Najpóźniej możesz je zawrzeć w dniu rejestracji swojego pojazdu.
Dzięki ubezpieczeniu OC możesz liczyć na pokrycie wyrządzonej przez Ciebie szkody na mieniu i osobie.
Szkody w mieniu to takie szkody, które wymagają: naprawy uszkodzonego przez nas mienia, takiego jak pojazd drugiego uczestnika ruchu, budynek, ogrodzenie, czy inne mienie należące do osób trzecich, które my uszkodziliśmy naszym pojazdem.
Szkody osobowe to takie, które dotknęły zdrowia osób biorących udział w wypadku. Poszkodowani mogą liczyć na: zwrot kosztów leczenia, zadośćuczynienie za cierpienia fizyczne i psychiczne, odszkodowanie za utracone dochody, a nawet na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub rentę na zwiększone potrzeby.
O wypłatę odszkodowania możesz starać się także, jeżeli wskutek wypadku umarł Twój bliski. Wtedy możesz się ubiegać o rentę alimentacyjną, odszkodowanie za pogorszenie się sytuacji materialnej, zadośćuczynienie za ból i cierpienie, a także zwrot kosztów pogrzebu.
Zarówno w przypadku szkody mienia, jak i szkody osobowej, ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania.
Ubezpieczenie OC jest ważne rok, dlatego musisz pamiętać o tym, by kolejną polisę opłacić w terminie.
Zwłaszcza, że są sytuacje w których Twoja polisa może nie wznowić się automatycznie. Dlatego tak ważne jest, byś zadbał o jej ważność jeszcze przed jej końcem.
Jeśli zapomnisz o ubezpieczeniu OC, to dostaniesz wysoką karę finansową w wysokości od 1000 zł do prawie 6000 zł (w zależności od ilości dni opóźnienia i rodzaju pojazdu)!
Może być tylko gorzej, jeśli na dodatek spowodujesz nieubezpieczonym pojazdem kolizję lub wypadek. Jeśli dopuścisz do takiej sytuacji, to niestety będziesz musiał w całości zwrócić kwotę odszkodowania wypłaconego poszkodowanemu przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG to instytucja, która pilnuje, by sprawca bez polisy OC spłacił odszkodowanie).
Warto, żebyś miał świadomość, że takie szkody powstałe w wyniku kolizji lub wypadku potrafią sięgać kilkadziesiąt, a nawet setki tysięcy złotych!